Synchronizacja środowiska pracy (haseł, plików, ulubionych) na wielu komputerach

Dziś wpis techniczny i poradnikowy (dawno nie było!). Kierowany głównie do ludzi pracujących na co dzień „na kilka komputerów”, ale zawiera też kilka porad bezpieczeństwa dla każdego.

Nie wiem jak wam, ale zdarza mi się czasem pracować na różnych komputerach. Bywa nawet, że potrzebuję szybko „uruchomić” swoje środowisko pracy na całkiem nowej maszynie. Może to być jakaś maszyna wirtualna, laptop który jest aktualnie pod ręką, albo po prostu nowo zakupiony komputer. Dodatkowo w trybie ciągłym korzystam z przynajmniej czterech różnych Windowsów – komputer służbowy, prywatny laptop (na kanapę), prywatny stacjonarny (w biurze do „ciężkiej” roboty na dwa monitory) i maszyna wirtualna na Azure (do przeróżnych zadań).

Wszystko to sprawia, że musiałem znaleźć i skonfigurować cały ekosystem narzędzi i procedur, które pozwalają mi w miarę wygodnie się w tym wszystkim poruszać. Zapraszam do wpisu, w którym postaram się opisać jak do tego doszedłem i jak mogę w kilkanaście minut zacząć pracę (mając swoje ulubione, hasła, wtyczki do chrome, pliki) na dowolnym komputerze z Windows, który dostanę do ręki.

Czytaj dalej