Zdarza Ci się, że będąc „na mieście” potrzebujesz zajrzeć w logi routera? Nie chcesz w tym celu korzystać z VPN czy otwierać panelu admina od strony Internetu? Mam fajne i darmowe rozwiązanie.

Pierwszą rzecz, którą musisz sprawdzić to czy twój router potrafi logować do jakiegoś zewnętrznego serwera logów. W moim ta opcja jest w Advanced Settings / System Log.

Drugi krok to rejestracja darmowego konta na Papertrail. Jest to usługa od Solarwinds – jednego z największych dostawców usług do monitoringu infrastruktury.

Tak, wiem, mieli grubą wpadkę bezpieczeństwa, ale:

  • wskażcie mi firmę, która nie miała,
  • zastanówcie się jaka jest szansa, że hackerzy czy służby będą Was chciały szpiegować, a jeśli już to czy nie mają lepszych sposobów?

Jak już zrobicie rachunek sumienia i ustalicie, czy ryzyko jest mniejsze niż potencjalne korzyści to w panelu Papertrail odszukajcie adres i port waszego serwera logów, lub utwórzcie sobie tak zwane „Log destination” a następnie spiszcie jego parametry.

Następnie wpiszcie je w ustawienia routera, zapiszcie i zajrzyjcie na zakładkę Dashboard i kliknijcie w zakładkę Systems, po chwili powinniście zobaczyć wasze urządzenie…

…a po kliknięciu na Events, albo na nazwę routera Waszym oczom powinien ukazać się las… to znaczy log.

W wersji darmowej mamy dostęp „na żywo” do logów z 2 dni i limit 50MB danych. Super jest to, że możemy tworzyć i zapamiętywać gotowe wyszukiwania, zgodnie ze składnią i dokumentacją producenta. Pojawią się one na zakładce „Saved Searches”. Dzięki temu szybko możemy sprawdzić (również z komórki), czy coś nowego pojawiło się w związku z np. jakimś adresem mac, IP oraz czy i kiedy pojawiło się konkretne zdarzenie.

Miłego gapienia się w znaczki!

Podobało się?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Subskrybuj powiadomienia o nowych wpisach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *