Od zera do (pato)developera – #buildinpublic

Witajcie w 2025 roku! Poniższy wpis jest z pierwszym z serii, w której chciałbym pokazać losy budowy mojego najnowszego projektu – aplikacji zaspokajającej realną potrzebę klienta i dającą wymierną biznesową wartość. Będę go (w miarę możliwości) opisywał z wielu różnych perspektyw, tak aby pokazać jak dziś wygląda mój proces budowy rozwiązań oraz jakich narzędzi i umiejętności używam w swojej codziennej pracy.

Skąd ten tytuł?

Bo chodzi o zlecenie, w którym absolutnie wszystko chcę zrobić samodzielnie, włącznie z programowaniem. Będzie to mój pierwszy tak zaawansowany projekt, do którego nie biorę developera i sam nim będę (albo umrę próbując).

A ponieważ nie jestem profesjonalnym programistą, będę wspierał się (bardzo mocno) AI, w tym edytorem Windsurf (chyba że w trakcie projektu pojawi się lepszy). Mogę więc podejrzewać, że kod aplikacji nie będzie ani optymalny ani zgodny z najlepszymi praktykami. Ktoś kiedyś pewnie załamie się patrząc w bebechy tego systemu.

W tej sytuacji, z szacunku dla prawdziwych programistów, ogłaszam się (na ten moment) patodeveloperem, impostorem, fejkiem.

W sumie to mam z tej okazji idealnie nazwany kawałek od TX2 – https://www.youtube.com/watch?v=keegsPt1jCU

Czy pod koniec projektu zmienię o sobie zdanie? Czy dla klienta będzie to miało znaczenie? Czy to etyczne? O tym też będzie ta seria.

A komu to potrzebne?

Trochę mi samemu. Bardzo podobają mi się inicjatywy publicznego budowania produktów (przykłady na Twitterze/X pod tagiem #buildinpublic), więc postaram się do nich nawiązać.

Ale może również Tobie? Liczę na to, że wyniesiesz z tych wpisów coś dla siebie, zainspirujesz się nimi, albo zadasz jakieś pytanie, na które będę mógł odpowiedzieć i pomóc Tobie w pracy nad jakimś projektem.

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych treści z tej serii zapisz się na powiadomienia mailowe. Formularz powinien być gdzieś na końcu wpisu.

O czym zamierzam pisać?

W tym miejscu w przyszłości będzie spis treści, zawierający linki do wpisów z tej serii, a póki co wrzucę tu listę tematów jakie chcę poruszyć:

  • co to za projekt i dla kogo go robię
  • historia budowy wersji 1.0 na platformie Retool
  • zaplanowanie prac nad aplikacją w wersji 2.0 w Laravel
  • estymacja czasu pracy a później faktyczne zużycie tego czasu (plan vs wykon)
  • koszty i zyski klienta
  • zbieranie wymagań od klienta
  • szukanie stosu technologicznego na korzystnej licencji (na ten moment wybrałem Laravel)
  • pierwsze nieudane próby budowy aplikacji z wykorzystaniem AI oraz nieunikniona nauka wybranego stosu
  • poszczególne fazy budowy PoC na Laravel
  • testowanie i kolejne wersje
  • adopcja przez użytkowników
  • napotykane przeszkody (uwierzcie jest ich mnóstwo)

Zaczynamy?

Pewnie! Tuż za rogiem czai się nieco więcej informacji o tym… co to właściwie za projekt? Aby go nie przegapić zapisz się na powiadomienia mailowe (gdzieś tu czai się stosowny formularz).

Nie przegap nowych wpisów

Zapisz się na powiadomienia. Otrzymasz 1 mail w miesiącu.

klikając "Zapisz mnie" potwierdzasz zapoznanie się z polityką prywatności tego bloga. Po zapisaniu się możesz zmienić obserwowane kategorie.

Nie przegap nowych wpisów

Zapisz się na powiadomienia. Otrzymasz 1 mail w miesiącu.

klikając "Zapisz mnie" potwierdzasz zapoznanie się z polityką prywatności tego bloga. Po zapisaniu się możesz zmienić obserwowane kategorie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *