Dziś prosty przepis na to jak odblokować funkcję rozpoznawania twarzy, której dawno temu używałem w Picasa a potem z jakiegoś powodu usunięto ją z Google Photos. Tak dokładnie to nie usunięto a udostępniono tylko w niektórych krajach. Na szczęście łatwo to obejść.

a) czyścimy pliki tymczasowe i pliki aplikacji Zdjęcia Google – nie wiem czy to konieczne ale na jednym z poradników tak pisało więc wykonałem – może niepotrzebnie; szybki poradnik jak to zrobić i czym się różni wyczyszczenie plików tymczasowych (cache) od usunięcia plików aplikacji – tutaj

b) instalujemy sobie na telefonie dowolny darmowy VPN. Ja wykorzystałem TunnelBear. Wyłączamy na chwilę synchronizację w telefonie (żeby nie zjadło nam skromnego darmowego pakietu megabajtów), odpalamy VPN i ustawiamy Stany Zjednoczone jako naszą lokalizację – od teraz nasz telefon będzie w sieci widziany jakby był w USA.

c) odpalamy Google Photos i wchodzimy w Ustawienia – pojawi się nam nowe ustawienie: „Grupuj podobne twarze”, które oczywiście włączamy,

d) możemy już wyłączyć VPN i czekać aż Google przeskanuje nasze zdjęcia i pogrupuje podobne twarze. Nowa funkcja będzie działała na telefonie ale też przez przeglądarkę na komputerze. Po prostu wchodzimy w albumy i pojawia się nam nowa kategoria –  Ludzie i zwierzaki:

Na moim koncie (mam 35 tysięcy zdjęć) pierwsze twarze ludzi (i zwierząt!)  zaczęły pojawiać się po kilku godzinach. Po tym jak fotki zostaną pogrupowane należy jeszcze wejść i dodać imiona – dzięki temu łatwo wyszukamy fotki danej osoby czy pupila:

 

[fbcomments]

Podobało się?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Subskrybuj powiadomienia o nowych wpisach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *