Siódma rano. Odbierasz telefon i słyszysz „Krzychu jest sprawa. Mamy wzmacniacz, mamy głośniki, mamy zorganizowaną imprezę a ludzie przyjdą za dwie godziny. Zgadnij czego nie mamy? Muzyki! Potrzebujemy kilka godzin muzyki w określonym stylu ASAP!”. Co robisz?

Nie, to nie jest początek sesji RPG. To anegdotka z życia wzięta a poniżej jej szczęśliwe zakończenie. Z poniższego wpisu dowiesz się:

jak pobrać długie pliki audio z Youtube na dysk komputera?

Jak automatycznie – wykrywając ciszę między utworami -podzielić długie ścieżki audio na pojedyncze pliki muzyczne.?

Zatem do roboty. Jak śpiewał wieszcz – „Przygotujmy sobie składankę na święta, to Boże Narodzenie będą długo pamiętać!”.

UWAGA – nie poruszam tu kwestii praw autorskich czy legalności całego przedsięwzięcia bo każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego jakie są potencjalne konsekwencja łamania praw artystów. Jeśli nie jesteśmy w stanie odpowiednio udokumentować tego, że posiadamy prawa do (słuchania w domu czy odtwarzania publicznie) pobieranej muzyki, zastanówmy się dwa razy (albo poczytajmy jakiś poradnik) czy nie popełniamy przestępstwa.

Pobieranie z Youtube całych audiobooków, albumów lub składanek z YouTube

Jest do tego cała masa programów, ja użyłem 4k Youtube to MP3, ponieważ jako pierwszy pozwolił mi pobrać audio z naprawdę długich filmów (np. ponadgodzinna  składanka hitów świątecznych Franka Sinatry i Nat King Cole’a). Program niby pokazuje jakieś reklamy ale przynajmniej działa. Testowałem jeszcze jakieś dwa inne, które niestety tylko z pozoru były bezpłatne – po wklejeniu linka do dłuższego nagrania wyświetlały tylko prośbę o kupno wersji PRO.

Zasada działania jest banalna – wyszukujesz na Youtube pełny album albo składankę, kopiujesz link, wklejasz do aplikacji i ta pobiera na dysk Twojego komputera ścieżkę audio. W ustawieniach możesz dodatkowo ustawić kodeki, jakość, położenie plików – ale domyślne ustawienia są w zupełności wystarczające.

Po ukończeniu pobierania i konwersji na mp3 masz ikonkę „Show in folder” która pozwala zlokalizować plik mp3 na dysku. Plik będzie nam potrzebny do kolejnego kroku.

Cięcie długich plików audio (zawierających audiobook, składankę muzyki lub album) na pojedyncze utwory

Mamy pobrane kilka (kilkanaście?) długich plików audio. Teraz wypadałoby jakoś to wymieszać, aby na imprezie nie doszło do sytuacji, kiedy jedna składanka (np. utworów szybkich, wolnych, jazzowych itd.) leciała przez dwie godziny ciurkiem. Fajnie byłoby podzielić te długie pliki na pojedyncze utwory. Tylko jak to zautomatyzować? Przecież nie będę robił tego ręcznie bo zajmie mi to kilka godzin :).

Patrząc na screeny w internecie znalazłem jeszcze jeden przypadek kiedy taki proces może się przydać – na przykład podzielenie audiobooka na rozdziały – chociaż tu wykrywanie ciszy może być większym wyzwaniem.

Do tego wyzwania znalazłem inny program, który rewelacyjnie się sprawdził. Jego konfiguracja jest może nieco bardziej skomplikowana, ale dla chcącego nic trudnego.

Na początek poćwiczcie z mniejszymi (krótkimi) plikami, zawierającymi po kilka utworów – testy potrwają krócej i szybciej dojdziecie do wprawy.

Najpierw pobieramy i instalujemy WavePad Audio File Splitter. Następnie otwieramy z jego pomocą nasz długi plik. Później wybieramy opcję „Split -> Split at silences”. Funkcja ta pozwala podzielić długi plik audio na wiele mniejszych poprzez wykrycie ciszy między kolejnymi utworami.

Oczywiście zadziała to tylko wtedy kiedy nasz album faktycznie zawiera kawałki pomiędzy którymi nie ma dźwięków. Albumy koncertowe czy koncepcyjne, gdzie między utworami nie ma przerw albo są oklaski czy krzyki będziemy musieli dzielić ręcznie. Jednak większość składanek (typu „Hity Zimy 2017”) czy albumów studyjnych uda nam się podzielić zupełnie automagicznie.

Konfiguracja wykrywania ciszy pozwala zdefiniować jak długi odstęp ma być traktowany jako przerwa między utworami oraz jaki poziom „hałasu” należy traktować jako ciszę. Domyślne ustawienia zazwyczaj będą ok i w moim przypadku pozwoliły praktycznie bezbłędnie przygotować wielogodzinną składankę kilkuset utworów.

Podobało się?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Subskrybuj powiadomienia o nowych wpisach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *